Udruženje „Srce za djecu oboljelu od raka“ i ove godine obilježilo je 15. februar - Međunarodni dan djece oboljele i liječene od raka, pod sloganom „Praćenje posljedica liječenja, jačanje budućnosti!“. Cilj ovog značajnog datuma bio je podizanje svijesti o dječijem raku te isticanje važnosti uspostavljanja sistema praćenja kasnih posljedica liječenja kod djece i mladih nakon izlječenja.

Centralna aktivnost u okviru obilježavanja ovog dana bila je održavanje preskonferencije na temu projekta praćenja kasnih posljedica liječenja kod djece i mladih. Preskonferenciju je organizovalo Udruženje „Srce za djecu oboljelu od raka“ u suorganizaciji sa Kliničkim centrom Univerziteta u Sarajevu, uz podršku Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo i Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo. Događaj je održan 14. februara 2025. godine na Pedijatrijskoj klinici Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu.

Direktor Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo, Muamer Kosovac, dao je punu podršku ovom značajnom projektu, te je uzeo aktivno učešće u planiranju i realizaciji aktivnosti u okviru njegovog provođenja. Također, direktor Kosovac prisustvovao je preskonferenciji i tom prilikom se obratio prisutnima, iskazavši duboko razumijevanje za izazove s kojima se suočavaju djeca oboljela i liječena od raka, kao i njihove porodice. Naglasio je da Zavod ostaje posvećen pružanju podrške ovim hrabrim mališanima i njihovim roditeljima, te da će i dalje podržavati projekte koji doprinose unapređenju zdravstvene zaštite djece i mladih, ali i svih osiguranika Zavoda. Zavod zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo ostaje predan podršci projektima koji unapređuju zdravstvenu zaštitu svih građana, s posebnim naglaskom na one koji su se suočili s teškim životnim izazovima poput borbe s malignim bolestima.

Projekat praćenja kasnih posljedica liječenja kod djece i mladih započet je 2024. godine, a u 2025. godini planira se intenziviranje aktivnosti i nastavak puta ka pionirskoj implementaciji ovog sistema praćenja u Kantonu Sarajevo. Cilj projekta je ukazati na zdravstvene poteškoće s kojima se susreću mladi izliječeni od raka, te istaknuti značaj njihovog sistemskog, cjeloživotnog praćenja zdravlja. Na ovaj način omogućava se prevencija novih bolesti i pravovremeno prepoznavanje simptoma nastanka novih oboljenja.

Tokom preskonferencije obratili su se predstavnici Udruženja „Srce za djecu oboljelu od raka“, Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo te Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo.